Německo: V zahraničním obchodu se zbožím v srpnu export (-1,2 % m/m, -5,8 % r/r) a import (-0,4 % m/m a -16,8 % r/r) a obchodní bilance s přebytkem 16,6 mld. eur.
USA: Obchodní bilance v srpnu skončila schodkem 58,3 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 30/9 poklesly na 207 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování korun vůči euru se během čtvrtku postupně stabilizovalo v okolí hladiny 24,40 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby za srpen a očekáváme mírný meziměsíční růst tržeb, meziročně maloobchod však stále v červených číslech.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala v širším okolí hladiny 23,20 CZK/USD a vůči polskému zlotému v rozmezí 5,30 – necelých 5,32 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru stagnoval v rozmezí 386–388 HUF/EUR. Polský zlotý se během dne vůči euru pohyboval těsně pod hladinou 4,60 PLN/EUR, ale během tiskové konference se šéfem Polské centrální banky (NBP) A. Glapińskim oslabil zpět nad uvedenou hladinu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se toho včera během dne mnoho zajímavého nedělo a obchodovalo se v úzkém rozmezí 1,05 – 1,053 USD/EUR. Z makroekonomických statistik stála včera za pozornost především srpnová čísla z německého zahraničního obchodu se zbožím a v USA zahraniční obchod a nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (pokles na 207 tis.). Oživění exportu se v Německu odkládá, když srpnová čísla zklamala – meziměsíční pokles exportu jak do zemí EU, tak i mimo země EU s výjimkou Číny. Dnešní klíčovou statistikou budou zářijová čísla z amerického pracovního trhu v podobě míry nezaměstnanosti a tvorby pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). V průběhu tohoto týdne pozitivně překvapila statistika volných míst (JOLTS), zatímco report ADP zklamal. Dopad NFP (konsenzus 170 tis.) na dolar? Slabší čísla rovná se vyšší pravděpodobnost oslabení dolaru směrem k hladině 1,06 USD/EUR a naopak výrazněji lepší čísla posílení dolaru pod hladinu 1,05 USD/EUR a testování maxim z první poloviny tohoto týdne.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (srpen)
Německo: Nové průmyslové objednávky (srpen)
Polsko: Devizové rezervy (září), Záznam ze zářijového zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (září), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Waller