ČR:Průměrná nominální hrubá mzda ve druhém letošním čtvrtletí meziročně stoupla o 4,4 procenta. V absolutních číslech se tak dostala na 40 086 korun. Vinou pádivé inflace nicméně reálně klesla, a to poměrně výrazně – o 9,8 procenta.
Eurozóna:Maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně stouply o 0,3 procenta. V meziročním srovnání se každopádně jedná o pokles ve výši 0,9 procenta. Kompozitní index PMI se v srpnu držel na hodnotě 48,9 bodu, kdežto index PMI v sektoru služeb pak na hladině 49,8 bodu. Index důvěry investorů Sentix se aktuálně nachází na úrovni -31,8 bodu.
Německo:Kompozitní index PMI dosáhl v srpnu hladiny 46,9 bodu. Index PMI v sektoru služeb se v témže měsíci dostal na hodnotu 47,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Hlavní zprávou dne bylo zveřejnění výše průměrné mzdy ve druhém letošním čtvrtletí. Ta se meziročně reálně prudce propadla, a to konkrétně o 9,8 procenta. Hlavním důvodem hlubokého mzdového poklesu byla jednoznačně extrémně vysoká spotřebitelská inflace, která ve druhém čtvrtletí činila 15,8 procenta. Detailnější pohled ukazuje, že ve většině odvětví rostly nominálně mzdy takzvaně nad průměrem. Ve druhém čtvrtletí totiž došlo k velmi výraznému meziročnímu poklesu platů ve zdravotnictví, a to o 20,7 procenta, přičemž důvodem je to, že loni na jaře byly zdravotníkům vyplaceny mimořádné odměny. Současný 4,4procentní nominální růst mezd ve druhé polovině letošního roku zrychlí, avšak extrémně vysokou inflaci pokrýt rozhodně nedokáže. V souhrnu by se za celý letošní rok měl pohybovat mezi šesti až sedmi procenty. A jaká situace panovala v průběhu včerejška na devizových trzích? Česká koruna si vůči euru pohoršila. Ztratila lehce přes pět haléřů, takže její výsledný kurz dosáhl hodnoty 24,59 CZK/EUR.
USDCZK& PLNCZK: V případě měnového páru koruny a amerického dolaru byla situace docela jiná. Kurz se pohyboval oběma směry, avšak nakonec slavila úspěch právě česká měna, která posílila na hranici 24,79 CZK/USD. Další úspěch už koruna nepřidala. Pokud jde o její zápolení s polským zlotým, zde půdu pod nohami naopak ztratila. Její zavírací kurz činil v pondělí odpoledne 5,21 CZK/PLN.
EURHUF& EURPLN: Neuspěl ani maďarský forint, který si včera vůči euru pohoršil na hodnotu 403,7 HUF/EUR. Jedinou středoevropskou měnou, jež zaznamenala na úkor eura zisky, tak zůstal polský zlotý. Jeho kurz se v průběhu dne snížil na úroveň 4,720 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo do jisté míry ovlivněno Svátkem práce, který v USA připadá právě na 5. září. I z tohoto důvodu dolar poklesl z dřívějších 0,989 USD/EUR na konečných 0,993 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Obchodní bilance (červenec), průmyslová produkce (červenec).
Německo: Tovární objednávky (červenec).
USA: Kompozitní index PMI (srpen), index PMI v sektoru služeb (srpen), index PMI v nevýrobním sektoru (srpen)