ČR: Průměrná měsíční mzda ve 2. čtvrtletí reálně vzrostla o 8,2 % r/r.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v srpnu dle finálních dat klesl na 59,0 b. (mírná revize směrem dolů). Dílčí index PMI v sektoru služeb v srpnu dle finálních dat klesl na 59,0 b. (mírná revize směrem dolů). Maloobchodní tržby v srpnu klesly o 2,3 % m/m, meziročně vzrostly o 3,1 % r/r.
Německo: Kompozitní index PMI v srpnu dle finálních dat klesl na 60,0 b. (mírná revize směrem dolů). Dílčí index PMI v sektoru služeb v srpnu dle finálních dat klesl na 60,8 b. (mírná revize směrem dolů).
Polsko: Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,6 % m/m.
USA: Míra nezaměstnanosti se v srpnu snížila na 5,2 %. V srpnu bylo vytvořeno 235 tis. pracovních míst NFP. Index ISM v sektoru služeb v srpnu klesl na 61,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na měnovém páru s eurem smazala téměř veškeré ztráty ze čtvrtečního odpoledne a obchodování se přesunulo mírně pod hladinu 25,35 CZK/EUR. Guvernér České národní banky J. Rusnok v kontextu zrychlování tuzemské spotřebitelské inflace uvedl, že pokud bude nová prognóza nebo aktualizace té stávající indikovat potřebu udělat razantnější krok, je bankovní rada připravena. Dle slov Rusnoka tedy nelze vyloučit, že rada na svém zářijovém zasedání přistoupí k rychlejšímu zvýšení základní úrokové sazby nežli o 0,25procentního bodu (tedy o 0,50procentního bodu). Závěr týdne patřil rovněž datům o tuzemských mzdách, které ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně výrazně vzrostly (průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 11,3 %) a naplnily tak tržní očekávání (je však třeba přihlédnout k nízké základně z loňského roku). Letošní čtvrtletí bylo také mírně zkreslováno specifickými faktory jako výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví či čerpání částečných náhrad mezd.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se v závěru týdne dařilo také vůči americkému dolaru, když posílila pod úroveň 21,35 CZK/USD (na své nejsilnější hodnoty od konce června). Mírné zisky si česká měna připsala rovněž na měnovém páru s polským zlotým. Na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 5,62 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru dařilo, když umazal ztráty ze čtvrtečního odpoledne a opět zamířil na úroveň 347 HUF/EUR. Mírně posílil také polský, když vůči euru v pátek zakončil mírně pod úrovní 4,51 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v souhrnu připsalo zisky euro, které po poledni krátce posílilo nad hranici 1,190 USD/EUR (na svá maxima od konce června). Společná evropská měna tak těžila ze slabých čísel z amerického pracovního trhu. V srpnu totiž bylo vytvořeno pouze 235 tis. pracovních míst mimo zemědělský sektor, ačkoli trh očekával navýšení o 725 tis. míst. Jde přitom o nejnižší nárůst za posledních 7 měsíců. Roli v tomto poklesu mohou hrát obavy zaměstnavatelů co se týče nárůstu počtu nakažených covidem-19.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (červenec), Zahraniční obchod (červenec), Podíl nezaměstnaných osob (srpen)
Německo: Průmyslové zakázky (červenec), Registrace nových vozů (srpen)