ČR: Maloobchodní tržby v únoru poklesly o 0,4 % m/m a o 6,4 % r/r.
Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb v březnu finálně vzrostl na 55 z únorových 52,7 bodu, díky čemuž kompozitní PMI vzrostl na 53,7 z únorových 52 bodů.
Německo: Průmyslové zakázky v únoru vzrostly o 4,8 % m/m a poklesly o 5,7 % r/r.
Polsko: Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na 6,75 %.
USA: V soukromém sektoru bylo podle agentury ADP v březnu vytvořeno jen 145. tis. nových pracovních míst. Obchodní bilance skončila v únoru schodkem 70,5 mld. dolarů. Index ISM v sektoru služeb v březnu poklesl na 51,2 z únorových 55,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve středu pohybovala mírně nad hladinou 23,40 CZK/EUR. V závěru odpoledne sice posílila lehce pod 23,40 CZK/EUR, ale tyto zisky neudržela. Z domácích makrostatistik byly včera zveřejněny únorové maloobchodní tržby. Lze dohromady únorová a lednová čísla z maloobchodu interpretovat tak, že již bylo dosaženo dna poklesu tržeb? Pro hovoří zlepšení spotřebitelské důvěry na začátku letošního roku, když existuje pozitivní vztah mezi růstem spotřebitelské důvěry a maloobchodu. Proti naopak stále velmi vysoká inflace v citlivých položkách spotřebního koše a pokles reálných příjmů českých domácností. K zřetelnějšímu oživení maloobchodu by mohlo začít docházet až ve druhé polovině letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok lze podle nás očekávat pokles maloobchodních tržeb mezi 2 – 3 %. Dnes bude na řadě další várka domácích makrostatistik – únorový průmysl, zahraniční obchod a stavebnictví.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu mírně posilovala, avšak později odpoledne oslabila na 21,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému během odpoledne posílila pod hranici 5 CZK/PLN, kde se naposledy pohybovala na začátku března.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint dále posiloval až na úroveň 375 HUF/EUR. Polský zlotý naopak oslabil na 4,69 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) sice ponechala úrokové sazby beze změny, ale celkově komentář k zasedání vyzněl lehce holubičím dojmem.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro během středečního odpoledne oslabilo zpět k hladině 1,09 USD/EUR, což bylo trochu překvapivé s ohledem na slabá čísla z USA (ADP nezaměstnanost a ISM ve službách). Detailnější pohled na ISM – poklesly nové zakázky, zaměstnanost a zvolnily cenové tlaky. Obavy o růst americké ekonomiky se zvyšují. Směrem k nejbližšímu vývoji na EURUSD bohužel nejsme o nic moudřejší, obzvláště když v pátek jsou trhy v USA zavřené. Z technického pohledu – pokud nebude tzv. držet hladina 1,089 USD/EUR, tak euro může následně velmi rychle oslabit na 1,08 USD/EUR. Pokud se obchodování udrží nad 1,09 USD/EUR, tak se nic nemění na směru k 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Zahraniční obchod se zbožím (únor), Průmyslová a stavební produkce (únor)
Německo: Průmyslová produkce (únor)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 1/4), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Bullard