ČR: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 4,8 % r/r (po očištění o 3,9 % r/r), po očištění vzrostly o 0,4 % m/m.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v lednu dle finálních dat po revizi vzrostl na 51,3 b. Maloobchodní tržby v prosinci klesly o 1,6 % m/m a vzrostly o 1,3 % r/r.
Německo: Kompozitní index PMI v lednu dle finálních dat po revizi vzrostl na 51,2 b.
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP): Úrokové sazby dle očekávání ponechány beze změny.
USA: V soukromém sektoru bylo v lednu vytvořeno 291 tis. pracovních míst (dle ADP). Bilance zahraničního obchodu skončila v lednu schodkem 48,9 mld. USD. Index ISM v sektoru služeb v lednu vzrostl na 55,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se vůči euru ve středu dařilo a dokázala výrazně posílit. V závěru odpoledne obchodování probíhalo v okolí hladiny 25,07 CZK/EUR (nejsilnější hodnoty od prosince 2012), v průběhu dne se koruně podařilo krátce zamířit až na hladinu 25,03 CZK/EUR. Včerejšek patřil zveřejnění domácích statistik o prosincových maloobchodních tržbách. Ty byly v závěru loňského roku opět rekordní. Na druhé straně si však nelze nevšimnout, že dynamika maloobchodních prodejů v prosinci a obecně ve 4. čtvrtletí 2019 mírně zvolnila. Nejrychleji rostly v prosinci tržby internetovým prodejcům (+19,4 % r/r). Přesun nákupu zboží z kamenných prodejen na internet je významným trendem, který trvá již několik let (v souhrnu vzrostly za celý rok 2019 tržby v tomto segmentu o 18,3 % r/r). Vývoj maloobchodních tržeb lze v roce 2019 i přes mírné zpomalení v závěru roku hodnotit pozitivně. Spotřebitelská důvěra sice loni klesala, i nadále se však nachází na historicky nadprůměrných hodnotách. Pro letošní rok můžeme očekávat růst maloobchodu okolo 3 %. Dnešek pak bude patřit zasedání bankovní rady ČNB, která podle nás úrokové sazby nezvýší a hlavní sazba tak zůstane na 2 %. Pro vyšší sazby bude sice pravděpodobně opět hlasovat V. Benda a možná i T. Holub, ostatní centrální bankéři včetně guvernéra J. Rusnoka však dávají najevo svou preferenci stability úrokových sazeb.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna dále oslabovala, v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkém okolí hladiny 22,79 CZK/USD. Ani vůči polskému zlotému se včera koruně příliš nedařilo, když si připsala mírné ztráty a zamířila k 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn během středy probíhalo obchodování maďarského forintu na měnovém páru s eurem v okolí hladiny 336 HUF/EUR, ke konci odpoledne ale forint začal mírně oslabovat nad tuto hranici. Polskému zlotému se včera podařilo vůči euru posílit k hladině 4,24 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se opět příliš nedařilo euru, které vůči dolaru oslabilo k hladině 1,100 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (prosinec), Obchodní bilance (prosinec), Zasedání České národní banky (ČNB)
Eurozóna: Nová makroekonomická prognóza Evropské komise
Německo: Průmyslové zakázky (prosinec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (v týdnu do 25. ledna)