ČR: Bilance státního rozpočtu v prosinci skončila schodkem ve výši 28,5 mld. Kč.
Eurozóna: Růst peněžní zásobyM3 v listopadu setrval na 5,6 %.
Německo: Míra nezaměstnanosti v prosinci dle očekávání setrvala na 5,0 %. Spotřebitelská inflace v prosinci dle předběžných údajů meziročně vzrostla na 1,5 %.
USA: Index ISM ve výrobním sektoru v prosinci klesl na 47,2 b. (z listopadových 48,1 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se i v pátek vůči euru dařilo a navázala tak na své čtvrteční zisky. Posílením k hladině 25,34 CZK/EUR testovala nová maxima od dubna 2018. Zápis z posledního zasedání České národní banky (ČNB) potvrdil hlasování dvou členů bankovní rady V. Bendy a T. Holuba pro zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu, zbylých 5 členů se vyjádřilo pro ponechání stávajících sazeb. Většina bankovní rady hodnotila rizika jako vychýlená ve směru nižších úrokových sazeb (oproti prognóze pro následující čtvrtletí). Několikrát bylo řečeno, že překročení horní hranice tolerančního pásma inflace bylo způsobeno kolísavými položkami, zejména výrazným růstem cen potravin. Rychlejší růst spotřebitelské inflace tedy rada nepovažuje za zásadní problém. Její členové zároveň hodnotili pozitivně snížení rizika silně pesimistických scénářů v rámci světové ekonomiky, zejména pak brexit bez dohody či další eskalace protekcionismu v mezinárodním obchodě (s čímž dle bankovní rady také pravděpodobně souvisí nedávní posílení české koruny). Na druhou stranu lze však pozorovat dopad předešlého zpomalení růstu poptávky ze zahraničí na domácí ekonomiku.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s dolarem se však české koruně příliš nedařilo. Přestože se jí v závěru odpoledne povedlo mírně posílit, nedokázala umazat dopolední ztráty a zamířila tak k 22,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna nejprve posílila do okolí hladiny 5,95 CZK/PLN, později si však připsala ztráty a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně nad hranicí 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru v pátek v souhrnu mírně oslabil, stále se však udržel pod hladinou 330 HUF/EUR. Polskému zlotému se vůči euru podařilo udržet čtvrteční zisky a setrval tak pod úrovní 4,25 PLN/EUR na svých více jako 5měsíčních maximech.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro i v pátek oslabovalo do okolí hladiny 1,113 USD/EUR. Později odpoledne mírně posílilo nad hladinu 1,115 USD/EUR. Zápis z posledního prosincového zasedání americké centrální banky (Fed) 11. prosince 2019 potvrdil jistotu centrálních bankéřů v otázce ponechání úrokových sazeb beze změn a pravděpodobnost jejich stability i v roce 2020. Zároveň však bankéři vyjádřili určité obavy z dlouhodobého udržování nízkých sazeb, které by mohlo vést k větší ochotě podstupovat rizika a následnému zvýšení nerovnováhy ve finančním sektoru.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix (leden), Kompozitní index PMI (prosinec), Index cen výrobců (listopad)
Německo: Maloobchodní tržby (listopad), Kompozitní index PMI (prosinec)