Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru po zpřesnění v říjnu činil 45,9 bodu. Index důvěry investorů Sentix v listopadu vzrostl na -4,5 ze říjnových -16,8 bodu.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru po zpřesnění v říjnu mírně vzrostl na 42,1 bodu.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v říjnu poklesl na 45,6 ze zářijových 47,8 bodu.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září po zpřesnění poklesly o 1,2 % m/m a nové průmyslové zakázky o 0,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úvodu nového týdne žádné významnější pohyby nepřineslo a probíhalo těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Koruna nepatrně oslabila. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobné to bude i dnes. O to bohatší bude na makroekonomická data a události druhá polovina týdne se čtvrtečním zasedáním bankovní rady České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí mírně oslabila a v závěru odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna připsala zisk jednoho haléře, když zamířila pod hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se na úvod týdne nedařilo. Maďarský forint oslabil z dopoledních 328 nad hladinu 329 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil nad hladinu 4,26 PLN/EUR. Zveřejněné indexy PMI ukázaly, že Maďarsko zůstává jedinou zemí ve středoevropském regionu, kde se hodnota PMI drží nad neutrální hladinou 50 bodů.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro zkraje nového týdne mírně oslabilo. Obchodování probíhalo primárně v rozmezí 1,115 – 1,117 USD/EUR. Z makroekonomických statistik stál včera za pozornost finální výsledek výrobního indexu PMI v eurozóně za říjen, který byl oproti předběžnému odhadu upraven mírně nahoru na 45,9 z 45,7 bodu. To však nic nemění na skutečnosti, že PMI se pod neutrální hladinou 50 bodů nachází již osm měsíců v řadě a signalizuje tak pokračující pokles průmyslové aktivity. Slabým místem zůstává pokles nových zakázek, který se negativně promítá i do produkce a stále významněji i do poklesu pracovních míst. Z velké čtyřky zemí eurozóny je jednoznačně nejhorší situace v Německu (42,1 bodu), které také nejvíce přispívá k negativnímu vývoji průmyslu. Pod neutrální 50 se však nacházejí i další velké země – Španělsko (46,8 bodu) a Itálie (47,7 bodu) a výjimkou je jen Francie s 50,7 bodu. V závěru letošního roku by se však mohla situace v průmyslu s ohledem na říjnové snížení rizik (USA vs. Čína a brexit) přeci jen mírně zlepšit.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců (září)
USA: Obchodní bilance (září), Index ISM v sektoru služeb (říjen)