USA: Míra nezaměstnanosti v květnu vzrostla na 3,7 %. V květnu bylo vytvořeno 339 tis. pracovních míst NFP.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se na měnovém páru s eurem v závěru týdne dařilo. Postupně tak zamířila z hladiny 23,70 CZK/EUR na úroveň 23,62 CZK/EUR v pátek odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, důležitá však budou dnešní data o vývoji tuzemských mezd v 1. čtvrtletí, a to zejména pro Českou národní banku (ČNB) a rozhodování, zdali na příštím zasedání navýšit úrokové sazby či je ponechat na stávající úrovni.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna udržela čtvrteční zisky a na konci odpoledne se obchodovalo těsně nad hranicí 22 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna naopak mírně ztratila, když zakončila nad hladinou 5,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu v odpoledních hodinách dařilo, na konci odpoledne probíhalo obchodování na hladině 370 HUF/EUR. Vůči euru se dařilo také polskému zlotému, který si připisoval zisky již od ranních hodin a zakončil pod hladinou 4,495 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru po poledni zcela převládl posilující trend amerického dolaru. Zatímco zprvu se obchodovalo nad hladinou 1,075 USD/EUR, postupně dolar směřoval k úrovni 1,070 USD/EUR. Po silných datech o zaměstnanosti ADP zveřejněných ve čtvrtek následovala v pátek další důležitá makroekonomická čísla, a to z květnového reportu NFP. Statistiky výrazně předčily tržní očekávání, když bylo vytvořeno 339 tis. pracovních míst ve srovnání s odhadem 190 tis. Směrem nahoru byla také revidována dubnová data. Statistiky tak ukazují, že americký trh práce zůstává stále velmi utažený. Mírně proti hovoří pouze v pátek zveřejněná čísla o květnové nezaměstnanosti, která vzrostla více, než se čekalo (nejvíce od října 2022). Nutno však podotknout, že i přesto zůstává míra nezaměstnanosti velmi nízká a ukazuje tak na napjatost pracovního trhu v USA. Ačkoli se někteří členové Fedu v úvodu minulého týdne vyjádřili, že preferovanou variantou na červnovém zasedání je pauza ve zvyšování sazeb, silná čísla z amerického pracovního trhu ponechávají možnost navýšení sazeb i v červnu stále na stole.
Očekávaná data a události
ČR: Průměrná mzda (1. čtvrtletí)
Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen), Ceny průmyslových výrobců (duben)
Německo: Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen), Zahraniční obchod (duben)
USA: Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen), Průmyslové zakázky (duben), ISM v sektoru služeb (květen)