Eurozóna: Index PMI ve službách v dubnu finálně vzrostl na 56,2 z březnových 55 bodů. Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 1,6 % m/m a meziroční růst zpomalil na 5,9 % z únorových 13,3 %. Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby jen o čtvrt procentního bodu – hlavní sazba na 3,75 %.
Německo: V zahraničním obchodu se zbožím v březnu export vzrostl o 5 % r/r, import poklesl o 5,5 % r/r a obchodní bilance vykázala přebytek 16,7 mld. eur.
USA: Obchodní bilance v březnu se schodkem 64,2 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 29/4 vzrostly na 242 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila hlouběji pod hladinu 23,50 CZK/EUR. Zatímco ve středu koruně pomohla více jestřábí ČNB, tak včera pro změnu opatrnější Evropská centrální banka (ECB). Koruna má sice z technického pohledu našlápnuto k dalšímu posílení, ale zhoršení sentimentu na finančních trzích hovoří naopak proti dalšímu posilování koruny.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna mírně oslabila k hladině 21,30 CZK/USD (vývoj na eurodolaru) a vůči polskému zlotému posílila k hladině 5,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint pohyboval primárně v rozmezí 373 – 374 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,58 – 4,59 PLN/EUR.
EURUSD: Po středě a Fedu bylo včera obchodování ovlivněno vyčkáváním na zasedání Evropské centrální banky (ECB). ECB v souladu s tržním konsenzem zvýšila úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu, ačkoliv my jsme předpokládali, že by mohla sazby zvýšit rovnou o polovinu (50 bodů). Zároveň ECB oznámila, že od letošního července ukončí reinvestice v rámci programu APP (program nákupu dluhopisů). Euro v reakci na ECB oslabilo pod hladinu 1,105 USD/EUR a další ztráty až k hladině 1,10 USD/EUR si přispalo i během tiskové konference s Ch. Lagardeovou. Hlavní postřehy k ECB. Lagardeová několikrát zmínila, že se ECB nachází na cestě utahování měnové politiky, ale nechtěla příliš rozebírat, zda se blíží ke konci cyklu zvyšování sazeb. V tomto směru se odkazovala na přístup data dependent (rozhodnutí o sazbách zasedání, co zasedání). Vzhledem k tomu, že bylo zmíněno, že měnová politika ECB je restriktivní, ale zatím ne dostatečně restriktivní, tak je nutné počítat s tím, že ECB bude pravděpodobně ještě sazby dále zvyšovat. Jako jednu z příčin toho, že ECB zvedla sazby jen o 25 bodů, Lagardeová zmínila výsledky šetření úvěrových podmínek (lending survey) v eurozóně, kde došlo ke zpřísnění. Suma sumárum ECB včera mírně zklamala opatrnějším přístupem. Ohledně nejbližšího vývoje na eurodolaru bohužel nejsme o moc moudřejší. Magnetem zatím zůstává hladina 1,10 USD/EUR a uvidíme, jaká budou dnešní odpolední data z pracovního trhu v USA.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (březen)
Eurozóna: Maloobchodní tržby (březen)
Německo: Průmyslové zakázky (březen)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (duben)