ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 35,1 z březnových 41,3 bodu. Schodek státního rozpočtu se v dubnu prohloubil na 93,8 mld. korun z březnových 44,7 mld. korun.
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 33,4 z březnových 44,5 bodu. Index důvěry investorů Sentix v květnu mírně vzrostl na -41,8 z dubnových -42,9 bodu.
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 34,5 z březnových 45,4 bodu.
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 31,9 z březnových 42,4 bodu.
USA: Průmyslové objednávky v březnu poklesly o 10,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne posílila a během pondělního odpoledne se pohybovala převážně na horní straně hladiny 27,10 CZK/EUR. Tento týden je bohatý na domácí makroekonomické statistiky a události, když v nadcházejících dnech budou zveřejněna první tvrdá čísla za březen a zkrácený pracovní týden ve čtvrtek odpoledne vyvrcholí zasedáním bankovní rady České národní banky. Čerstvá domácí čísla však již byla zveřejněna včera, a to například v podobě dubnového indexu PMI – pokles na 35,1 bodu (11leté minimum) a nejprudší meziměsíční tempo poklesu indexu za 20letou historii měření! Paradoxem je, že dubnovou hodnotu PMI lze vzhledem k paralýze domácí a evropské ekonomiky hodnotit vlastně ještě celkem pozitivně v tom smyslu, že se čekal ještě výraznější pokles a že nálada v okolních zemích včetně Německa propadla ještě významněji. Opticky PMI v dubnu vylepšily delší dodavatelské lhůty (podobně tomu bylo i v březnu). Při pohledu na dramatický pokles objemů výroby, padající nové zakázky a rychlý pokles zaměstnanosti se však optimismus rychle vytrácí. V nadcházejících měsících sice v tomto směru dojde k oživení, avšak na návrat na „předkoronavirové“ hodnoty si budeme muset počkat. Nejistota mezi firmami bude převládat i po ukončení karanténní uzávěry, když současné omezení na straně nabídky vystřídá slabost na straně poptávky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna na úvod nového týdne mírně posílila, když převažovaly obchody v rozmezí 24,77 – 24,90 CZK/USD. Zisky si koruna připsala i vůči polskému zlotému a vydala se směrem k hladině 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pondělí maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 352,5 – 354,5 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil až na úroveň 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pondělí euro vůči dolaru oslabovalo a ke konci odpoledne se nacházelo těsně nad hladinou 1,09 USD/EUR. PMI ve výrobním sektoru v eurozóně byl finálně potvrzen na hodnotě 33,4 bodu – nejslabší hodnota v dosavadní historii měření.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců (březen), Nová makroekonomická prognóza Evropské komise
USA: Obchodní bilance (březen), Kompozitní index PMI (duben) – finální údaj, Index ISM v sektoru služeb (duben)