ČR: Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %.
Eurozóna: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 2,0 % m/m a o 0,6 % r/r.
Polsko: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,8 % m/m a o 4,5 % r/r.
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 30. ledna zpomalil na 779 tis. Průmyslové zakázky v prosinci vzrostly o 1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala v širším okolí hladiny 25,90 CZK/EUR a výraznější okamžitý dopad na kurz koruny neměl ani výsledek zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Klíčovým sdělením zasedání je, že bankovní rada je i nadále připravena začít ve druhé polovině letošního roku zvyšovat úrokové sazby, a to za předpokladu zřetelného odeznívání pandemie během jara. A zároveň navzdory tomu, že v nové makroekonomické prognóze ČNB počítá s výraznějším zpomalením spotřebitelské inflace v letošním roce ke 2 % a se silnějším kurzem koruny vůči euru (25,80 CZK/EUR v průměru pro letošní rok). Rizikem, že cyklus zvyšování sazeb začne později, zůstává naopak pomalejší odeznívání pandemie, což by znamenalo nutnost udržovat déle uvolněné měnové podmínky. Vzhledem ke skutečnosti, že bankovní rada i nadále signalizuje zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině roku jako reálnou možnost, tak se zvyšuje pravděpodobnost toho, že se koruna i v nadcházejících týdnech udrží pod hranicí 26 CZK/EUR, pokud tedy nedojde k významnějšímu zhoršení sentimentu na finančních trzích.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru ve čtvrtek koruna oslabila a převažovaly obchody nad hladinou 21,60 CZK/USD – důvodem byl vývoj na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým koruna ke konci odpoledne posílila na úroveň 5,75 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval těsně pod hladinou 356 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dne oslaboval a ke konci odpoledne zamířil nad hladinu 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek pokračovalo oslabování eura. Obchodování se přesunulo pod hladinu 1,20 USD/EUR. I nadále platí, že z technického pohledu pásmo 1,18 – 1,19 USD/EUR představuje pro euro silné pásmo tzv. podpory. Týdenní ukazatele vývoje nezaměstnaných v USA ukázaly zlepšení situace na tamním pracovním trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (prosinec), Podíl nezaměstnaných osob (leden)
Německo: Průmyslové zakázky (prosinec)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst NFP (leden), Obchodní bilance (prosinec)