ČR: Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 7,00 % a i nadále bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září poklesla na 6,6 % z říjnových 6,7 %.
USA: Obchodní bilance zahraničního obchodu skončila v září schodkem 73,3 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 29. 10. činily 217 tis. Index ISM v sektoru služeb v říjnu poklesl na 54,4 ze zářijových 56,7 bodu. Průmyslové zakázky v září vzrostly o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek odpoledne posílila a vrátila se tak pod hladinu 24,50 CZK/EUR. Z několikadenního nadhledu se nic nemění a pokračuje obchodování v širším okolí hladiny 24,50 CZK/EUR. Bankovní rada ČNB nepřekvapivě ponechala dva základní parametry měnové politiky beze změny – hlavní úrokovou sazbu na 7 % a pokračování intervencí na podporu koruny. Tradičně příliš sdílný nebyl na tiskové konferenci A. Michl, který zopakoval základní teze – (1) úrokové sazby se nacházejí na úrovních, které tlumí domácí poptávkové inflační tlaky a brzdí růst množství peněz v ekonomice; (2) bankovní rada bude vyčkávat a vyhodnocovat přicházející z data z domácí ekonomiky; (3) a v neposlední řadě tradičně zazněl i apel na rozpočtovou zodpovědnost české vlády. Nejzajímavějším výsledkem ze zasedání ČNB byla nová makroekonomická prognóza – pokles HDP v příštím roce (-0,7 %), vyšší úrokové sazby po delší dobu (3M Pribor v roce 2023 na 7,0 %) a překvapivě v kontextu poklesu HDP výrazně silnější kurz koruny oproti letní prognóze ČNB (24,8 CZK/EUR).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek postupně oslabila až na úroveň 25,20 CZK/USD. Později odpoledne část ztrát korigovala. Vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování v okolí hladiny 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 406 – 410 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,69 – 4,715 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek výrazně posiloval americký dolar, který ještě těžil z výsledků středečního zasedání americké centrální banky (Fed). Včera zveřejněné statistiky z USA vyzněly smíšeně – nižší počet nově nezaměstnaných, ale výraznější zpomalení nálady podniků ve službách a to především v oblasti nabírání nových pracovníků (index ISM). Výsledně dolar posílil až k úrovni 0,974 USD/EUR a pokud v příštím týdnu říjnová jádrová inflace v USA překvapí opět rychlejším růstem, tak je v příštím týdnu na eurodolaru pravděpodobné minimálně testování letošního dolarového maxima (0,954 USD/EUR).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb (říjen) – finálně, Index cen průmyslových výrobců (září), Projev centrálních bankéřů (ECB) – Ch. Lagardeová
Německo: Průmyslové zakázky (září)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (říjen)