ČR:Index PMI ve výrobním sektoru v září klesl na 58,0 b. Státní rozpočet na konci září vykázal schodek ve výši 326,3 mld. Kč.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v září dle finálních dat klesl na 58,6 b. Spotřebitelské ceny v září dle předběžného odhadu vzrostly o 0,5 % m/m a o 3,4 % r/r.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru v září dle finálních dat klesl na 58,4 b. Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 1,1 % m/m a o 0,4 % r/r.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v září klesl na 53,4 b. Spotřebitelské ceny v září dle předběžného odhadu vzrostly o 0,6 % m/m a o 5,8 % r/r.
USA:Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v srpnu vzrostl o 0,3 % m/m a o 3,6 % r/r. Index aktivity ISM ve výrobním sektoru v září vzrostl na 61,1 b. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v září dle finálních dat vzrostla na 72,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna si na měnovém páru s eurem v pátek udržela zisky, které si připsala ve čtvrtek po zasedání České národní banky (ČNB). V průběhu dne převažovalo obchodování v rozmezí 25,28 – 25,33 CZK/EUR. Závěr týdne patřil statistikám z tuzemského průmyslu. Dle aktuálních dat podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru v září zpomaluje na desetiměsíční minima, a to zejména v důsledku problémů s nedostatkem vstupů. Nutno však podotknout, že poptávka zůstává silná, vysoký je také objem výroby i nových zakázek. Tuzemské firmy se však obávají budoucího poklesu poptávky, jelikož v některých případech brání nedostatek materiálu také výrobě u jejich zákazníků. Situaci nezlepšují ani rostoucí ceny vstupů i výstupů, ačkoli tempo inflace již pokleslo z rekordních hodnot (ceny vstupů jsou na pětiměsíčních minimech, výrobci však částečně převedli část nákladů na své zákazníky). Toto zdražování ovlivňuje nákupní aktivitu firem, které vyčkávají na zpomalení růstu cen a ve výrobě využívají spíše zásoby. Podnikatelé se také obávají nedostatku pracovní síly v budoucnu, ačkoli v současné chvíli se náboru pracovníků daří.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně zprvu dařilo, když posílila pod úroveň 21,80 CZK/USD, později odpoledne však část zisků opět odevzdala a obchodovalo se mírně pod hladinou 21,85 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si česká měna připsala mírné ztráty, postupně zamířila z hranice 5,50 CZK/PLN na 5,52 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek dařilo maďarskému forintu, když posílil na úroveň 357 HUF/EUR. Podobně na tom byl také polský zlotý, který zamířil na svá dvoutýdenní maxima do okolí hladiny 4,58 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v souhrnu dařilo euru, které posílilo k hladině 1,160 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zasedání Euroskupiny – projednávání makroekonomického vývoje v eurozóně, včetně inflace a cen energií