Eurozóna: Kompozitní index PMI v červenci finálně poklesl na 49,9 z červnových 52,0 bodu, přičemž PMI ve službách poklesl na 51,2 bodu. Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 1,1 % m/m a o 35,8 % r/r. Maloobchodní tržby v červnu poklesly o 1,2 % m/m a o 3,7 % r/r.
Německo: Obchodní bilance v červnu skončila přebytkem ve výši 6,4 mld. eur.
USA: Index ISM v sektoru služeb v červenci vzrostl na 56,7 z červnových 55,3 bodu. Průmyslové zakázky v červnu vzrostly o 2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru před dnešním zasedáním České národní banky (ČNB) se i nadále odehrávalo v blízkosti hladiny 24,65 CZK/EUR. Klíčovou domácí makroekonomickou událostí je dnes dlouho očekáváné zasedání bankovní rady ČNB v pozměněném složení. A právě obměněná bankovní rada je největší neznámou pro nastavení měnové politiky ČNB. Jistotou je, že dvojice Mora, Holub bude hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb, zatímco dvojice Michl a Dědek pro ponechání sazeb beze změny. Jak zbylá trojice (Zamrazilová, Frait, Kubelková) je však velmi nejisté. V souhrnu podle nás je nejpravděpodobnějším scénářem ponechání sazeb beze změny, což může dále zvýšit tlak na korunu a intervenční aktivitu ČNB. Nepředpokládáme, že by dnes bankovní rada vypnula intervence, takže i reakce koruny na zasedání by měla být s pomocí ČNB umírněná (24,60 – 24,75 CZK/EUR). Pokud by se však bankovní rada přeci jen rozhodla devizové intervence omezit či zcela ukončit (podle nás nepravděpodobné), tak by koruna prudce oslabila nad hladinu 25 CZK/EUR. V neposlední řadě bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza, která bude apelovat na výraznější růst sazeb a to jak v základním, tak pravděpodobně i v alternativním scénáři.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu oslabila nad hladinu 24,30 CZK/USD a vůči polskému zlotému k úrovni 5,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se ve středu celkem dařilo. Maďarský forint posílil k úrovní 395 HUF/EUR a polský zlotý těsně pod hladinu 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu euro oslabilo až k odpoledním 1,013 USD/EUR v reakci na silnější čísla z USA. Naopak pokles kompozitního PMI v eurozóně lehce pod neutrálních 50 bodů v červenci naznačuje, že ekonomika eurozóny ve 3. čtvrtletí míří do hospodářské recese. Dílčí PMI ve službách byl sice revidován nahoru (51,2 bodu), ale pro další měsíce lze podle nás očekávat, že PMI ve službách, podobně jako v případě průmyslu, zamíří rovněž pod neutrální 50. To ostatně v tvrdých datech signalizuje i sestupný trend maloobchodních tržeb.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Německo: Průmyslové zakázky (červen)
USA: Obchodní bilance (červen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 30/7), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Mesterová