ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu vzrostl na 44,9 z červencových 43,1 bodu. Státní rozpočet na konci srpna vykázal schodek ve výši 15,4 mld. korun.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu potvrzen na hodnotě 47 bodu.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu mírně poklesl na 43,5 z červencových 43,6 bodu.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu vzrostl na 48,8 z červencových 47,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se podařilo umazat ztráty z konce minulého týdne, kdy oslabila až nad hladinu 25,96 CZK/EUR. Během pondělního dne koruna vůči euru postupně posilovala až k 25,88 CZK/EUR a vrátila se tak k hodnotě z pátečního rána. Pondělní statistiky patřily zejména indexu PMI ve výrobním sektoru. Tuzemský index nákupních manažerů za srpen po dlouhotrvající řadě poklesů konečně vzrostl, což je i vzhledem k červencovému desetiletému minimu jistě pozitivní zpráva. Je však třeba si uvědomit, že se stále jedná o výsledek indikující zpomalování výroby, způsobené zejména klesajícím počtem nových zakázek (druhé nejrychlejší tempo poklesu od dubna 2009). Z průzkumu vyplývá, že za srpnovým zmírněním poklesu stojí především zpracovávání nedodělků. Příčinu poklesu české výroby lze spatřovat také v klesající zahraniční poptávce, která je v současné chvíli ovlivněna zpomalováním ekonomiky v Německu a nejistotou na dalších zahraničních trzích.
USDCZK & PLNCZK: Naopak vůči dolaru se české koruně příliš nedařilo. V průběhu pondělního dopoledne se obchodování přesunulo mírně nad úroveň 23,65 CZK/USD. V odpoledních hodinách se koruně sice podařilo část ztrát umazat, zakončila však na hladině 23,60 CZK/USD (nejslabší hodnota od června 2017). Na měnovém páru s polským zlotým se koruně nepodařilo umazat páteční ztráty, v průběhu dne oscilovala především v hranicích 5,93-5,94 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint i v pondělí dokázal udržet páteční zisky a v závěru odpoledne se opět pohyboval na hladině 331 HUF/EUR. Také polskému zlotému se v pondělí dařilo, navázal tak na páteční posilující trend a zamířil až k hladině 4,35 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru i přes státní svátek v USA dále pokračuje oslabování eura vůči dolaru, které se stále drží na nejslabších hodnotách od května 2017. V závěru pondělního odpoledne se opět obchoduje pod hladinou 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Vývoj průměrné mzdy (2. čtvrtletí)
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (červenec)