Eurozóna:Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 2,3 % m/m a 12,1 % r/r.
USA:Obchodní bilance v červenci skončila schodkem ve výši 70 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 28. srpna poklesly na 340 tis. Průmyslové zakázky v červenci vzrostly o 0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek dopoledne posílila těsně nad hladinu 25,30 CZK/EUR, avšak tyto zisky během odpoledne odevzdala a obchodování se vrátilo k hladině 25,40 CZK/EUR. Z technického pohledu představuje úroveň 25,30 CZK/EUR pro korunu silnou rezistenci, která od května limituje další posilování české měny. V případě, že však koruna dostane potřebné impulsy (může to být již dnešní vývoj mezd ve 2. čtvrtletí či odpolední statistiky z amerického pracovního trhu), tak nelze vyloučit proražení zmíněné hladiny. V příštím týdnu bude navíc zveřejněna série čerstvých statistik z domácí ekonomiky, které by měly v souhrnu potvrdit opodstatněnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky v závěru září.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo v širším okolí hladiny 21,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala v rozmezí 5,61 – 5,64 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek dopoledne maďarský forint vůči euru posílil na 347 HUF/EUR, avšak v odpoledních hodinách tyto zisky odevzdal. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo primárně v okolí hladiny 4,51 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru dokázalo ve čtvrtek euro opět mírně posílit a v závěru odpoledne se pohybovalo na úrovni 1,187 USD/EUR. Růst cen průmyslových výrobců v eurozóně v červenci zrychlil na 12,1 % r/r, což je nejvýraznější meziroční nárůst cen v historii měření, respektive od roku 1982. Hlavním motorem výrobní inflace zůstávají i v červenci drahé energie (28,9 % r/r) a výrazně zrychlil i růst cen meziproduktů (12,6 % r/r). Extrémně silné inflační tlaky již několik měsíců v řadě hlásí pravidelné průzkumy (např. PMI) mezi průmyslovými podniky a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla v tomto směru rychle obrátit. Z pohledu dnešního obchodování budou klíčové srpnové statistiky z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Průměrná měsíční mzda (2. čtvrtletí)
Eurozóna: Kompozitní index PMI a PMI v sektoru služeb (srpen) – finální údaj, Maloobchodní tržby (srpen)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (srpen), Index ISM v sektoru služeb (srpen)