ČR: Domácí ekonomika v 1. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostla o 0,1 % k/k, meziročně klesla o 0,2 %. Index PMI ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 42,8 b. Plnění státního rozpočtu skončilo v dubnu schodkem ve výši 200 mld. Kč.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v dubnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,7 % m/m a o 7,0 % r/r. Index PMI ve zpracovatelském sektoru v dubnu dle finálních dat klesl na 45,8 b. (revize směrem nahoru). Růst peněžní nabídky M3 v březnu zpomalil na 2,5 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v březnu klesly o 2,4 % m/m a o 8,6 % r/r. Index PMI ve zpracovatelském sektoru se v dubnu dle finálních dat snížil na 44,5 b. (revize směrem nahoru).
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 46,6 b.
USA: Průmyslové zakázky v březnu vzrostly o 0,9 % m/m. Počet nově otevřených pracovních pozic JOLTS v březnu klesl na 9,59 mil.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny a eura včera převažovalo obchodování v užším pásmu 23,55 – 23,60 CZK/EUR. Koruna tak na zveřejnění odhadu vývoje tuzemské ekonomiky v 1. letošním čtvrtletí nijak výrazně nereagovala. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,1 % k/k, domácí ekonomika se tak vrátila k mezikvartálnímu růstu. V meziročním srovnání však HDP o 0,2 % poklesl. Technická recese tuzemské ekonomiky tak skončila, publikovaný odhad ČSÚ je však předběžný, čísla se tedy po zpřesnění na konci května ještě mohou změnit. S jistotou lze ale říci, že od poloviny loňského roku domácí ekonomika defacto stagnuje, hlavním důvodem je zejména slabá spotřeba domácností. Pozitivem je, že negativní dopady technické recese na pracovní trh byly minimální. Na detailnější vhled do struktury HDP si budeme muset počkat až na zmíněný konec května, podle komentáře ČSÚ však za minimalistickým mezikvartálním růstem stála především zahraniční poptávka.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zprvu oslabovala z okolí hladiny 21,45 CZK/USD na úroveň 21,55 CZK/USD. V závěru odpoledne část ztrát umazala a zakončila na hladině 21,50 CZK/USD. V souhrnu tak oslabila jen mírně. Na měnovém páru s polským zlotým se české měně příliš nedařilo, v průběhu dne převážně oslabovala a zakončila nad úrovní 5,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint odevzdal pondělní zisky, obchodování se přesunulo nad hladinu 373,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se vůči euru naopak dařilo a umazalo tak pondělní ztráty, když zamířil pod hladinu 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo dolaru, který posílil pod hladinu 1,095 USD/EUR. V závěru odpoledne si však zisky začalo připisovat euro a později odpoledne mířilo k hranici 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání České národní banky (ČNB)
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (březen)
USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (duben), Kompozitní index PMI – finální údaj (duben), Index ISM v sektoru služeb (duben)