Eurozóna: Růst spotřebitelských cen v lednu dle předběžného odhadu mírně zrychlil na 1,4 % r/r, růst jádrové inflace zpomalil na 1,1 % r/r. Ekonomika eurozóny ve 4. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostla o 0,1 % k/k a 1,0 % r/r. Hrubý domácí produkt za rok 2019 dle předběžného odhadu vzrostl o 1,2 %.
EU: Británie opustila Evropskou unii. Nyní nastává přechodné období pro další vyjednávání.
Německo: Maloobchodní tržby v prosinci klesly o 3,3 % m/m, meziročně vzrostly o 0,8 % (tržní odhad + 5,0 %).
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v lednu dle finálních dat vzrostla na 99,8 b. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v prosinci vzrostl o 1,6 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování české koruny vůči euru probíhalo v pátek nejprve v blízkosti hladiny 25,25 CZK/EUR. V průběhu odpoledne však začala výrazněji posilovat a zamířila až mírně pod hranici 25,19 CZK/EUR. Dokázala tak umazat čtvrteční ztráty.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně dařilo již od ranních hodin. V závěru odpoledne posílila až pod hranici 22,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruně rovněž dařilo, v pátek posílila do okolí hladiny 5,85 CZK/PLN (nejsilnější hodnoty koruny od r. 2012).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn probíhalo obchodování maďarského forintu vůči euru převážně v okolí hladiny 337 HUF/EUR. Polský zlotý nejprve na měnovém páru s eurem oslaboval mírně nad hranici 4,30 PLN/EUR, později se mu podařilo část těchto ztrát umazat a zamířil mírně pod tuto úroveň.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo společné evropské měně, která dokázala posílit do okolí hladiny 1,108 USD/EUR. A to i přes mírné zklamání, které přineslo zveřejnění předběžného odhadu hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí loňského roku a celý rok 2019. Ve čtvrtém kvartálu ekonomika vzrostla pouze o 0,1 % m/m (tržní odhad +0,2 % m/m) a o 1,0 % r/r (tržní odhad +1,1 % r/r). Za celý loňský rok pak HDP vzrostl o 1,2 %, což je nejpomalejší tempo od roku 2013 (za rok 2018 ekonomika vzrostla o 1,8 %). Velký vliv na tyto výsledky mělo zejména zpomalení ekonomik ve Francii a Itálii. Hodnoty lednové spotřebitelské inflace v eurozóně dle odhadu jsou sice v souladu s tržním očekáváním (1,4% růst r/r), stále se však nacházejí pod 2% cílem Evropské centrální banky (ECB).
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (leden), Běžný účet platební bilance (leden)