ČR: Souhrnný indikátor důvěry v prosinci vzrostl o 0,3 bodu m/m na hodnotu 95,5.
USA: Obchodní bilance v listopadu skončila schodkem ve výši 97,78 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 25. prosince poklesly na 198 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v posledním týdnu loňského roku vůči euru posílila a obchodování se přesunulo pod hranici 25 CZK/EUR, což jsou nejsilnější hodnoty české měny od února 2020. Posilování koruny na začátku roku 2020 zastavil až nástup pandemie Covidu19. Na začátku letošního roku jsou zatím karty rozdané ve prospěch dalšího posilování české měny. Úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami je výrazně otevřen ve prospěch koruny, když Česká národní banka (ČNB) loni zvýšila hlavní úrokovou sazbu v souhrnu o 3,5 p. b. na 3,75 %. ČNB navíc avizuje, že další zvyšování sazeb bude kvůli vysoké inflaci pokračovat i letos v 1. čtvrtletí. Koruna zkraje roku může těžit i z pozitivnější nálady na finančních trzích – varianta omicron je sice extrémně nakažlivá, ale zároveň může letos definitivně ukončit koronavirovou anabázi, která trvá již bezmála dva roky. A v neposlední řadě mohou finanční trhy pozitivně vnímat i novou vládu, která avizuje utaženější fiskální politiku. Pokud v těchto ohledech nedojde ke změně, tak další posilování koruny směrem k úrovni 24,50 CZK/EUR je v nejbližších týdnech reálné.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v závěru loňského roku posílila pod hladinu 22 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se v závěru roku obchodovalo kolem hladiny 5,40 CZK/PLN. O tom, zda koruna v úvodu letošního roku zamíří na nová historická maxima hlouběji pod hladinu 5,40, v úterý rozhodne polská centrální banka (NBP), respektive to, jak rychle bude NBP ochotna zvedat úrokové sazby.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v závěru loňského roku maďarský forint vůči euru pohyboval v širším okolí hladiny 370 HUF/EUR. Polský zlotý posiloval a zamířil pod hladinu 4,60 PLN/EUR. O dalším vývoji zlotého může hodně napovědět avizované zasedání polské NBP toto úterý (4/1).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v posledním týdnu loňského roku pokračovalo obchodování tzv. do strany v rozmezí 1,128 – 1,138 USD/EUR. Zatímco vývoj na eurodolaru pro samotný začátek letošního roku je celkem s otazníkem, tak v několikatýdenním nadhledu by podle nás mělo pokračovat posilování dolaru nastartované v červnu 2021, pokud se tedy centrální banky budou držet načrtnutých scénářů (americký Fed začne zvyšovat sazby ve 2. čtvrtletí a evropská ECB bude zdůrazňovat přechodnou povahu inflace).
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec), Plnění státního rozpočtu (prosinec)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec) – finální údaj
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
USA: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec) – finální údaj