ČR:Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu klesla o 0,4 % k/k, meziročně vzrostla o 1,6 %. Státní rozpočet na konci října vykazoval schodek ve výši 286,7 mld. Kč. Index PMI ve zpracovatelskémsektoru v říjnu klesl na 41,7 b.
Německo: Index cen dovozu v září klesl o 0,9 % m/m, meziročně vzrostl o 29,8 %.
USA:Index PMI ve zpracovatelském sektoru v říjnu dle finálních dat klesl na 50,4 b. Index ISM ve zpracovatelském sektoru v říjnu klesl na 50,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera podařilo mírně posílit. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 24,48 CZK/EUR, odpoledne koruna zamířila na úroveň 24,44 CZK/EUR. Včerejšek patřil vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) ve 3. čtvrtletí. Domácí ekonomika dle předběžného odhadu klesla o 0,4 % m/m, v meziročním srovnání pak tempo růstu HDP zvolnilo na 1,6 %. Jedná se o první mezikvartální pokles HDP od 1. čtvrtletí 2021. Do výkonu české ekonomiky se již negativně promítá extrémně vysoká inflace a probíhající energetická krize, což je velmi dobře patrné na slabé spotřebě domácností. Druhá polovina letošního roku tak bude ve znamení technické recese, protože mezikvartální pokles HDP lze téměř s jistotou očekávat i ve 4. čtvrtletí. Za mezikvartálně nižším HDP stála především nižší domácí poptávka. Pokles spotřeby domácností ve 3. čtvrtletí již dopředu avizovaly slabé maloobchodní tržby, zhoršení situace v sektoru služeb a hluboký propad spotřebitelské důvěry. Naopak se dařilo průmyslu, a to primárně automobilovému, kde se do produkce pozitivně promítlo zlepšení situace v narušených výrobních řetězcích.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně včera nepodařilo umazat pondělní ztráty, zakončila opět nad hladinou 24,75 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna mírně oslabila, na konci odpoledne se obchodovalo na hranici 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si zisky z úvodu týdne udržel maďarský forint, který odpoledne dále posílil k hladině 405 HUF/EUR (a nachází se tak na svých měsíčních maximech). Vůči společné evropské měně se dařilo také polskému zlotému, zakončil na hladině 4,70 PLN/EUR (nejsilnější hodnoty zlotého od poloviny září).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice zprvu převážně dařilo euru, ještě po poledni se obchodovalo na hladině 0,995 USD/EUR. Později však dolar ztráty umazal a obchodovalo se mírně na hladinou 0,985 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (říjen)
Německo: Zahraniční obchod (září), Míra nezaměstnanosti (říjen), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (říjen)
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen)
USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (říjen)