ČR: Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostla o 6,2 % k/k, meziročně klesla o 5,8 %.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 12,7 % k/k, meziročně klesl o 4,3 %. Spotřebitelské ceny v říjnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m, meziročně klesly o 0,3 %. Míra nezaměstnanosti v září setrvala na 8,3 %.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 8,2 % k/k, meziročně klesl o 4,1 %. Maloobchodní tržby v září klesly o 2,2 % m/m, meziročně však vzrostly o 6,6 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny v říjnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,1 % m/m, meziročně o 3,0 %.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v září vzrostl o 0,2 % m/m a o 1,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v říjnu vzrostla na 81,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V závěru týdne se koruně dařilo a navázala tak na čtvrteční zisky. V průběhu dopoledne postupně posilovala a zamířila až na úroveň 27,20 CZK/EUR. Odpoledne sice část zisků odevzdala, i tak se se však obchodování udrželo v okolí hladiny 27,30 CZK/EUR a česká měna tak v souhrnu posílila. Po prudkém propadu tuzemského hospodářství ve 2. čtvrtletí přišlo ve 3. čtvrtletí dle předběžného odhadu velmi rychlé oživení ekonomické aktivity. Předběžný odhad je však ve srovnání se standardními roky zatížen výrazně větší mírou nejistoty, tedy i pravděpodobnost odchylky od zpřesněného údaje HDP je výrazně větší. Také je nutné podotknout, že čísla za 3. čtvrtletí kvůli aktuálnímu vývoji pandemie nereflektují současnost. Již nyní je tak zcela jasné, že oživení domácí ekonomiky bude mít letos tvar W a o výsledku HDP za celý letošní rok rozhodne hloubka hospodářského propadu v posledním čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna sice nejprve posílila až k hladině 23,30 CZK/USD, později ale většinu zisků odevzdala a v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 23,40 CZK/USD. V souhrnu však rovněž posílila. Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody mírně nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn probíhalo obchodování maďarského forintu na měnovém páru s eurem nejprve mírně nad hladinou 368 HUF/EUR, v průběhu dne si pak forint převážně připisoval zisky a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 367 HUF/EUR. Polský zlotý si udržel čtvrteční zisky a obchodovalo se na hladině 4,62 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru nejprve euro krátce posílilo nad hladinu 1,17 USD/EUR, poté však zisky opět odevzdalo a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,165 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen), Plnění státního rozpočtu (říjen)
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální data (říjen)
Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální data (říjen)
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (říjen)
USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální data (říjen), Index ISM ve zpracovatelském sektoru (říjen)