ČR:Index PMI ve výrobním sektoru v září vzrostl na 50,7 ze srpnových 49,1 bodu. Ministerstvo financí pro rok 2021navrhlo schodek státního rozpočtu ve výši 320 mld. korun, přičemž hospodaření státu za období leden až září letošního roku bylo schodkové ve výši 252,7 mld. korun.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v září finálně potvrzen na 53,7 bodu. Míra nezaměstnanosti v srpnu vzrostla na 8,1 % z červencových 8,0 %.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru v září finálně činil 56,4 bodu.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v září vzrostl na 50,8 ze srpnových 50,6 bodu. Spotřebitelské ceny v září předběžně vzrostly o 0,2 % m/m a o 3,2 % r/r.
USA:Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v srpnu vzrostl o 0,3 % m/m a 1,6 % r/r. Index výrobní aktivity ISM v září poklesl na 55,4 ze srpnových 56 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek ráno zamířilo pod hranici 27 CZK/EUR a v průběhu dne koruna dále posilovala. Z domácích makroekonomických statistik stál za pozornost zářijový index PMI, jehož hodnota s ohledem na okolnosti trochu paradoxně vystoupala na nejvyšší úroveň za poslední téměř dva roky. Konkrétně průmyslovým podnikům v září rostla produkce i nové zakázky včetně těch zahraničních. Zaměstnanost zároveň klesala nejpomaleji od června 2019. Potvrdilo se, že celé 3. čtvrtletí včetně září bylo ve znamení silného oživení zpracovatelského průmyslu po tragickém 2. čtvrtletí, které bylo poznamenáno protikoronavirovými opatřeními. Oživení domácí průmyslové aktivity lze dát do souvislosti s velmi solidními čísly z německého průmyslu. Nad vývojem domácího průmyslu ve 4. čtvrtletí se však vznáší poměrně velký otazník, když reálně hrozí, že dojde k přerušení oživení výrobní aktivity. Navržený schodek státního rozpočtu pro příští rok ve výši 320 mld. korun lze hodnotit vzhledem k prognózovanému vývoji HDP (prognóza MF) jako velmi opatrný, ačkoliv v něm na druhé straně není zahrnuto pravděpodobné zrušení superhrubé mzdy.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se ve čtvrtek dařilo i na měnovém páru s americkým dolarem – posílení pod hranici 23 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak mírně oslabila a obchodování se v závěru odpoledne odehrávalo v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek výrazně posilovaly. Maďarský forint zamířil pod hladinu 359 HUF/EUR (dvoutýdenní maximum). Výrazné zisky si připsal i polský zlotý, který posílil hlouběji pod hladinu 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v relativně těsném pásmu 1,172 – 1,177 USD/EUR. V USA překvapil rychlejší růst srpnové jádrové inflace vyjádřené deflátorem PCE.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst NFP (září), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (září) – finální údaj