ČR:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu poklesl na 61,0 z červencových 62,0 bodu. Schodek státního rozpočtu v srpnu vzrostl na 298,1 mld. z červencových 279,4 mld. korun. Ministerstvo financí předložilo vládě návrh zákona o státním rozpočtuna rok 2022 s předpokládaným schodkem ve výši 376,6 mld. korun.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu finálně činil 61,4 bodu oproti předběžným 61,5 bodu. Míra nezaměstnanosti v červenci poklesla na 7,6 % z červnových 7,8 %.
Německo:Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 5,1 % m/m a o 0,3 % r/r.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu poklesl na 56,0 z červencových 57,6 bodu.
USA: V soukromém sektoru bylo v srpnu podle agentury ADP vytvořeno pouze 374 tis. nových pracovních míst. Index ISM ve výrobním sektoru v srpnu vzrostl na 59,9 z červencových 59,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve středu ráno krátce posílila hlouběji pod hladinu 25,40 CZK/EUR, avšak v průběhu dne následně převažovalo obchodování na horní straně této hladiny. Na silnější hodnoty se koruna propracovala až ve druhé polovině středečního odpoledne. Srpnový index PMI navzdory mírnému meziměsíčnímu poklesu potvrdil, že situace mezi podniky ve výrobním sektoru zůstává velmi dobrá, a to především z pohledu nových zakázek. Nové exportní zakázky rostly nejrychleji od října 2017. Zároveň se však nic nemění na tom, že ve výrobě pokračují problémy nabídkového charakteru. Problematická místa představují omezené kapacity a nedostatek materiálů, které brání expanzi výroby. Zvyšuje se rozpracovanost výrobků, takže se zvyšují zásoby. A v neposlední řadě zatím nepolevuje prudký růst cen vstupů. Tyto faktory budou velmi pravděpodobně negativně ovlivňovat produkci i v nadcházejících měsících.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu posilovala ruku v ruce s vývojem na eurodolaru a ke konci odpoledne se nacházela těsně nad hladinou 21,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna během středy oslabila k hladině 5,64 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ve středoevropském regionu se včera opět nejvíce dařilo polskému zlotému, který vůči euru posílil až těsně nad hranici 4,50 PLN/EUR. Maďarský forint se pohyboval těsně nad hladinou 348 HUF/EUR a z technického pohledu vše směřuje k posílení forintu směrem k letošnímu maximu 345 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo posilování společné evropské měny. Po slabších číslech z amerického pracovního trhu (ADP) se euru otevřela cesta k hladině 1,185 USD/EUR (téměř měsíční maximum eura).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (červenec)
USA: Obchodní bilance (červenec), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28. srpna), Průmyslové zakázky (červenec)