ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu vzrostl na 44,6 z prosincových 42,6 bodu. Státní rozpočet skončil v lednu schodkem 6,8 mld. korun.
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu potvrzen na 48,8 bodu. Spotřebitelské ceny (HICP) v lednu předběžně poklesly o 0,4 % m/m a vzrostly o 8,5 % r/r. Míra nezaměstnanosti v prosinci stagnovala na 6,6 %.
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu vzrostl na 47,5 z prosincových 45,6 bodu.
USA: V soukromém sektoru bylo podle ukazatele ADP v lednu vytvořeno jen 106 tis. nových pracovních míst. Index ISM ve výrobě v lednu poklesl na 47,4 z prosincových 48,4 bodu. Americká centrální banka (Fed) zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p.b. do rozmezí 4,50 – 4,75 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se ve středu dařilo a v průběhu dne se obchodovalo především pod hladinou 23,80 CZK/EUR v těsné blízkosti letošních korunových maxim. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn lednový index PMI ve výrobě, jehož hodnota sice vzrostla, ale i nadále setrvává poměrně hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů, což signalizuje kontrakci průmyslové výroby. V posledních čtvrtletích však korelace mezi PMI a průmyslovou produkcí není příliš silná. Dnes zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB), která ponechá úrokové sazby beze změny a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Předpokládáme, že dopad zasedání ČNB na kurz koruny bude omezený.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru ve středu před výsledkem zasedání Fedu posílila na 23,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo kolem hladiny 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v širším okolí hladiny 390 HUF/EUR a polský zlotý i nadále nad úrovní 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve středu ovlivněno vyčkáváním na večerní zasedání americké centrální banky (Fed), když euro v průběhu dne posílilo k hladině 1,09 USD/EUR. Již během dne však byla zveřejněna některá zajímavá čísla. V eurozóně to byl předběžný odhad lednové inflace, když v jádrové složce meziroční tempo setrvalo na 5,2 % (inflace pro Německo však byla odhadnuta Eurostatem, takže finální údaj za eurozónu dává prostor pro možnou větší odchylku). V USA tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP v lednu zklamala a přerušila tak sérii silných čísel z amerického pracovního trhu. Večerní zasedání Fedu nepřekvapilo, když Fed zvýšil sazby o 25 bodů. Důležité je sdělení, že Fed chce sice pokračovat ve zvyšování sazeb, ale zvýšení sazeb nad 5 % bude odvislé od březnové makrokekonomické prognózy a příchozích dat. „Boj“ mezi Fedem a finančními trhy tak bude pokračovat. Dnes je na programu pro změnu zasedání Evropské centrální banky (zvýšení sazeb o 50 bodů je téměř jistotou).
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky
Německo: Zahraniční obchod se zbožím (prosinec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28/1), Průmyslové zakázky (prosinec)