ČR:Souhrnný indikátor důvěry v prosinci vzrostl o 0,5 bodu m/m na hodnotu 93,8, když důvěra vzrostla mezi spotřebiteli a mírně i mezi podnikateli.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu poklesly o 2,0 % m/m. Schodek obchodní bilance v listopadu činil 63,2 mld. dolarů. Index výrobní aktivity z okolí Chicaga v prosinci vzrostl na 48,9 z listopadových 46,3 bodu. Spotřebitelská důvěra v prosinci po zpřesnění mírně poklesla na 126,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru během vánočních svátků pohybovala kolem hladiny 25,50 CZK/EUR a v závěru loňského roku posílila těsně nad hladinu 25,40 CZK/EUR. Zatímco v roce 2017 a částečně i v roce 2018 byla koruna na konec roku ovlivněna příspěvky bank do rezolučního fondu, tak loňský závěr roku do kurzu koruny již nijak dramaticky nepromluvil. Jedinou domácí makroekonomickou statistikou v závěru loňského roku byl tzv. konjunkturální průzkum (důvěra subjektů v domácí ekonomiku). Důvěra mezi podnikateli v prosinci oproti listopadu vzrostl v průmyslu a ve stavebnictví, zatímco v obchodu a ve službách došlo k poklesu důvěry. Optimismus v závěru loňského roku vzrostl mezi spotřebiteli. Z domácích ekonomických statistik dnes bude zveřejněn prosincový index PMI ve výrobním sektoru, který v listopadu poklesl na 43,5 bodu (neutrální hodnota je 50 bodů). Výraznější vzedmutí prosincového PMI však očekávat nelze.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v závěru loňského roku dokázala v návaznosti na vývoj na eurodolaru posílit až těsně nad úroveň 22,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody zhruba 2-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint na závěr roku pohyboval v rozmezí 330,50 – 332,50 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,25 – 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru loňského roku dařilo euru, které se postupně vyšplhalo až nad hladinu 1,12 USD/EUR, na nejsilnější hodnoty za 4,5 měsíce. Závěr roku je však specifickým obdobím a nelze z něj dělat významnější závěry jakým směrem se bude obchodování ubírat na začátku nového roku.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec) – finální údaj
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28.12.), Index PMI ve výrobním sektoru (prosinec) – finální údaj