ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 1,0 % k/k a 8,1 % r/r. Bankovní rada České národní banky včera překvapivě zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 1,50 %.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla na 7,5 % z červencových 7,6 %.
Německo: Míra nezaměstnanosti v září setrvala na 5,5 %. Spotřebitelské ceny v září předběžně 0 % m/m a +4,1 % r/r.
USA: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí finálně vylepšen na 6,7 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 25. září vzrostly na 362 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek skokově posílila k hladině 25,30 CZK/EUR, a to hned poté, co byla ve 14:30 zveřejněna informace, že bankovní rada ČNB zvyšuje hlavní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo) rovnou o 75 bazických bodů na 1,50 %. Takto prudce ČNB zvýšila sazby naposledy v krizovém roce 1997. My jsme přitom podobně jako většina finančního trhu počítali s tím, že ČNB zvýší sazby „pouze“ o 50 bazických bodů. Hlavním důvodem, proč ČNB takto prudce sazby zvýšila, je inflace. A to jak ta aktuální, tak ta budoucí v podobě zvyšujících se inflačních očekávání. Navíc dochází ke zjevné kumulaci proinflačních rizik. V srpnu inflace přeskočila 4 %. Ve 4. čtvrtletí je velmi pravděpodobné, že meziroční růst inflace bude atakovat minimálně 5 % a výrazně nad 2 % bude inflace i po větší část příštího roku. To, že se bankovní rada k takto silnému kroku rozhodla, je rozhodně chvályhodné v tom smyslu, že bere velmi vážně inflační cíl a zároveň tím ČNB jasně potvrdila i svoji nezávislost na poli měnové politiky. Zároveň má však takto prudké zvýšení sazeb určitou pachuť toho, že se bankovní rada s normalizací měnové politiky o něco opozdila a nyní se to snaží narychlo dohnat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila přes 20 haléřů k hladině 21,80 CZK/USD, a to v reakci na výsledek zasedání ČNB. Vůči polskému zlotému se obchodovalo v širším okolí hladiny 5,50 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek po dopoledních ztrátách během odpoledne posílily. Maďarský forint zamířil k hladině 359 HUF/EUR a polský zlotý k úrovni 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro dále oslabovalo, a to až na úroveň 1,157 USD/EUR. Odpoledne mírně zklamala čísla z amerického pracovního trhu v podobě nárůstu týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Plnění státního rozpočtu (září)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (září) – finální údaj, Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
Německo: Maloobchodní tržby (srpen), Index PMI ve výrobním sektoru (září) – finální údaj
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (srpen), Index aktivity ISM ve výrobním sektoru (září), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (září)