ČR: Vláda schválila nouzový stav s platností od 5. října. Podíl státních dluhopisů, který drželi nerezidenti, v srpnu mírně poklesl na 35,12 % oproti červencovým 35,73 %.
Německo: Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 3,1 % m/m a o 3,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti v září poklesla na 6,3 % ze srpnových 6,4 %.
USA:V soukromém sektoru bylo v září podle agentury ADP vytvořeno 749 tis. nových pracovních míst. Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí finálně poklesl o 31,4 % anualizovaně. Rozjednané prodeje nemovitostí v srpnu vzrostly o 8,8 % m/m a 24,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem byla během středy opět několikrát neúspěšně testována hladina 27,25 CZK/EUR. Během odpoledne však koruna posílila pod hladinu 27,10 CZK/EUR. Další výrazné ztráty si tak koruna v tomto týdnu zatím nepřispala. Oslabení koruny v nejbližších dnech však zůstává i nadále tou pravděpodobnější variantou. Předtím, než koruna zamíří nad hladinu 27,25 CZK/EUR, však nelze vyloučit krátkou hlubší korekci koruny k hranici 27 CZK/EUR, případně i níže. Z domácích makroekonomických statistik dnes bude stát za pozornost zářijový index PMI ve výrobním sektoru.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve středu posílila těsně nad hladinu 23 CZK/USD a zisky si připsala i vůči polskému zlotému, kde se obchodování přesunulo pod hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který posílil na úroveň 363 HUF/EUR. Část úterních zisků naopak ve středu odevzdal polský zlotý, který odpoledne zavíral těsně hladinou 4,53 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu převažovaly obchody nad hladinou 1,17 USD/EUR. Evropská centrální banka (ECB) narozdíl od amerického Fedu zatím oficiálně neoznámila úpravu přístupu k inflačnímu cíli, ale jednoznačně si vymezuje prostor k tomu, aby tak učinila. ECB momentálně provádí strategickou revizi měnové politiky a je vysoce pravděpodobné, že podobně jako Fed bude nově cílovat inflaci za určité časové období, tj. období s nižší inflací pod 2 % bude ECB kompenzovat dočasným přestřelováním inflačního cíle, aniž by to znamenalo rezignaci na dodržení 2 % inflace.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Plnění státního rozpočtu (září)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (září) – finální údaj, Míra nezaměstnanosti (srpen), Ceny průmyslových výrobců (srpen)
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (září) – finální údaj
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (září), Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (srpen), Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 26. září), Indexy podnikatelských nálad ve výrobním sektoru PMI a ISM (září)