ČR: Vláda vyhlásila od soboty 27.2. nový nouzový stav s platností do 28. března. Od 1. března dochází na dobu 3 týdnů k dalšímu zpřísnění opatření včetně omezení volného pohybu osob.
Polsko: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu klesl o 0,7 % k/k a o 2,8 % r/r.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v lednu vzrostl o 0,3 % m/m a o 1,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity se v únoru dle finálních dat snížila na 76,8 b. Bilance zahraničního obchodu se zbožím v lednu skončila schodkem ve výši 83,74 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pátek koruna vůči euru nejprve převážně oslabovala a zamířila nad hladinu 26,20 CZK/EUR. Později odpoledne se jí podařilo část ztrát umazat a obchodovalo se mírně pod touto hranicí. Čtvrteční ztráty se jí však umazat nepodařilo a pohybuje se tak stále na nejslabších hodnotách od konce ledna. V důsledku pátečního vyhlášení nového nouzového stavu do 28. března a dalšímu zpřísnění zavedených opatření (včetně omezení volného pohybu osob) nelze předpokládat, že se koruně podaří výrazněji posílit.
USDCZK & PLNCZK: Podobně se české měně v závěru týdne příliš nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem. Zcela tak odevzdala čtvrteční zisky a po poledni zamířila až nad hladinu 21,65 CZK/USD (nejslabší hodnoty od poloviny ledna). Později část ztrát umazala a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 21,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna v pátek naopak připsala mírné zisky, převažovalo obchodování v rozmezí 5,78 – 5,80 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn sice maďarský forint vůči euru v ranních hodinách krátce posílil pod hladinu 360,5 HUF/EUR, později však u něj převládl oslabující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 362 HUF/EUR (nejslabší hodnoty od začátku roku). Polský zlotý si na měnovém páru s eurem připsal mírné ztráty, když zamířil k hladině 4,524 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dopoledne nejprve dařilo spíše americkému dolaru, když posílil mírně pod hladinu 1,210 USD/EUR. Po poledni se situace obrátila a začalo se dařit spíše euru, veškeré ztráty však umazat nedokázalo. V závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 1,215 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (únor), Plnění státního rozpočtu (únor)
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (únor)
Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (únor), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (únor)
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (únor)
USA: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (únor), Index ISM ve zpracovatelském sektoru (únor)