ČR: Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku dle předběžného odhadu klesla o 0,3 % k/k, meziročně vzrostla o 0,4 %. Růst peněžní nabídky M3 v prosinci zpomalil na 6,7 % r/r.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,1 % k/k a o 1,9 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v prosinci klesly o 5,3 % m/m a o 6,4 % r/r. Míra nezaměstnanosti v lednu setrvala na 5,5 %.
USA: Spotřebitelská důvěra CB v lednu klesla na 107,1 b. Index PMI z okolí Chicaga v lednu klesl na 44,3 b. Index cen nemovitostí v listopadu klesl o 0,1 % m/m, meziročně vzrostl o 8,2 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera podařilo umazat pondělní ztráty, kdy oslabila k hladině 23,85 CZK/EUR. V úterý již od dopoledních hodin převážně posilovala a odpoledne pak zakončila na úrovni 23,80 CZK/EUR. Včerejšek patřil předběžnému odhadu vývoje domácí ekonomiky ve 4. čtvrtletí loňského roku. Dle těchto dat česká ekonomika ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. V souhrnu za celý loňský rok pak tuzemská ekonomika vzrostla o 2,5 %. Pozitivní je, že proběhnuvší či probíhající (v závislosti na výkonu HDP v 1. čtvrtletí 2023) recese je málo viditelná a nepojí se zatím s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti. Na druhé straně se český HDP ve stálých cenách stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí 2019.
USDCZK & PLNCZK: České měně se dařilo také vůči americkému dolaru, kdy v jejím případě převládl posilující trend a postupně zamířila z hranice 22,0 CZK/USD k hladině 21,92 CZK/USD. Mírné zisky si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn oslabil maďarský forint. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 391 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru zavíral pod hladinou 4,715 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice dařilo převážně euru, v souhrnu však přesto mírně oslabilo, když zakončilo v blízkosti úrovně 1,085 USD/EUR. Dnešní klíčovou událostí je zasedání Fedu. Nejpravděpodobnějším scénářem je zvýšení hlavní sazby pouze o 25 bazických bodů, s ohledem na silný trh práce však stále nelze zcela vyloučit navýšení o 50 bazických bodů. Velmi důležité bude, co bude Fed signalizovat směrem do budoucna. Dnešek bude patřit také lednovým spotřebitelským cenám v eurozóně. Vzhledem k tomu, že Německý statistický úřad však zveřejní lednovou inflaci mimořádně až v příštím týdnu, tak předběžný odhad lednové inflace za eurozónu bude díky tomu velmi neúplný.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (leden), Plnění státního rozpočtu (leden)
Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (leden), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (leden), Míra nezaměstnanosti (prosinec)
Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (leden)
Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru (leden)
USA: Zasedání americké centrální banky (Fed), Index ISM ve zpracovatelském sektoru (leden), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – finální údaj (leden), Tvorba pracovních míst ADP (leden)