Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí loňského roku podle předběžného odhadu meziročně stoupl o 4,6 procenta. V případě mezikvartálního srovnání jde o růst ve výši 0,3 procenta.
Německo: Index spotřebitelských cen se v lednu, rovněž podle předběžného odhadu, meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Meziměsíčně jde pak o 0,4procentí nárůst.
Polsko: Hrubý domácí produkt se za celý loňský rok zvýšil o 5,7 procenta.
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se na konci ledna držel na hodnotě 2,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se vstup do nového obchodního týdne vydařil, a to náramně. Navzdory prvotnímu zaváhání kontinuálně posilovala a vůči jednotné evropské měně dokázala svoji pozici vylepšit až na konečných 24,31 Kč za euro. To je její nejlepší kurz za posledních 10 dní.
USDCZK & PLNCZK: Velice podobný vývoj byl k vidění rovněž na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. Časně zrána se hodnota kurzu držela na hranici 21,9 CZK/USD, pozdě odpoledne, když se trhy zavíraly, ale investorům na nákup jednoho dolaru stačilo o 22 haléřů méně. Vydařený den pak koruna završila svým úspěchem i na tom trhu, kde se směňuje za polský zlotý. Výsledkem jejího včerejšího snažení byl kurz s hodnotou lehce pod 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Také další středoevropská měna má za sebou relativně povedený vstup do prvního únorového týdne. Maďarský forint si během něj dokázal polepšit z ranních 358,4 HUF/EUR na konečných 355,9 HUF/EUR. Kdo naopak zaváhal, byl polský zlotý. Jeho pozice oslabila zejména v průběhu ranních hodin, přičemž tyto ztráty se mu nepodařilo umazat ani navzdory několika pozdějším zisků. Výsledkem tak je kurz 4,588 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru to v jeden okamžik vypadalo na trumf dolaru. Bohužel pro něj, kolem poledne se iniciativy chopilo euro, které v diktování trendu setrvalo až do pozdního odpoledne, načež dokázalo směnný kurz vytlačit až na úroveň 1,121 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Vývoj HDP (Q4), míra nezaměstnanosti, index PMI ve výrobním sektoru (leden), státní rozpočet (leden).
Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb (leden), míra nezaměstnanosti (prosinec).
Německo: Míra nezaměstnanosti (leden), maloobchodní tržby (prosinec), index PMI v sektoru služeb (leden).
Polsko: Index PMI v sektoru služeb (leden).
USA: Index PMI v sektoru služeb (leden), počet volných pracovních míst (prosinec).