Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v prosinci vzrostla o 12,3 % r/r.
Německo: Míra nezaměstnanosti v lednu setrvala na 6,0 %. Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,1 % k/k, meziročně klesl o 3,9 %.
Polsko: Hrubý domácí produkt za rok 2020 dle předběžného odhadu klesl o 2,8 %.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v prosinci vzrostl o 0,3 % m/m a o 1,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v lednu dle finálních údajů klesla na 79,0 b. Rozjednané prodeje nemovitostí v prosinci klesly o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem dařilo. V průběhu dne převážně posilovala a postupně zamířila mírně pod hladinu 26,0 CZK/EUR, kde setrvalo obchodování i na konci odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, za pozornost bude stát v tomto týdnu předběžný odhad hrubého domácí produktu za 4. čtvrtletí a prosincové maloobchodní tržby.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem česká měna v pátek navázala na čtvrteční zisky a dále posilovala. Již v ranních hodinách se obchodování přesunulo pod hladinu 21,50 CZK/USD, na konci pátečního odpoledne pak koruna zamířila až pod úroveň 21,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému v pátek převažovaly obchody v rozmezí 5,74 – 5,75 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v závěru týdne dařilo maďarskému forintu, který si postupně připisoval zisky a zamířil těsně pod hladinu 357 HUF/EUR. Na čtvrteční zisky vůči euru navázal také polský zlotý, když posílil z ranních 4,535 PLN/EUR na odpoledních 4,520 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo převážně společné evropské měně, postupně se obchodování přesunulo k hladině 1,215 USD/EUR na konci odpoledne. Pátek patřil předběžným statistikám o vývoji německé ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Hrubý domácí produkt přitom mírně překonal tržní očekávání, když mezikvartálně vzrostl o 0,1 %. Míra nezaměstnanosti zatím stále zůstává na 6,0 %. Nutno však podotknout, že v celoročním srovnáním německá ekonomika poklesla, i když o desetinu procenta mírněji než ve 3. čtvrtletí.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (leden), Plnění státního rozpočtu (leden)
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (prosinec), Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (leden)
Německo: Maloobchodní tržby (prosinec), Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (leden)
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (leden)
USA: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (leden), Index ISM ve výrobním sektoru (leden)