Eurozóna: Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 0,6 % m/m a o 1,7 % r/r. Kompozitní index PMI v únoru finálně na 51,6 bodu.
Německo: Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 0,9 % m/m a o 1,8 % r/r. Kompozitní index PMI v únoru finálně snížen na 50,7 bodu kvůli poklesu důvěry v sektoru služeb.
Polsko: Tamní centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %.
USA: Podle agentury ADP bylo v únoru v soukromém sektoru vytvořeno 183 tis. pracovních míst. Index aktivity ISM v sektoru služeb v únoru vzrostl na 57,3 z lednových 55,5 bodu. Kompozitní index PMI v únoru finálně potvrzen na hodnotě 49,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila, když se pohybovala především v rozmezí 25,30 – 25,40 CZK/EUR. V tomto týdnu již několik centrálních bank (namátkou RBA, Fed, BoC) v reakci na negativní dopady koronaviru na globální ekonomiku přistoupilo ke snížení úrokových sazeb. Z domácích centrálních bankéřů se k měnové politice ČNB vyjádřil viceguvernér M. Mora. Podle něj ČNB aktuálně neplánuje kroky na podporu české ekonomiky, když aby koronavirus významným způsobem zasáhl ekonomiky, musel by prostoupit sentimentem mezi investory i spotřebiteli. Zasedání bankovní rady ČNB se uskuteční na konci března. Zároveň je zřejmé, že se vyhlídky pro růst domácí ekonomiky v letošním roce výrazně zhoršují. Podle Národní rozpočtové rady bude letošní růst HDP zřejmě nižší než 2 % a to i v případě, že by se ekonomika Číny začala z tragického začátku roku ve 2. a 3. čtvrtletí rychle zotavovat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu oslabila a ke konci odpoledne se pohybovala těsně nad hladinou 22,70 CZK/USD. Na měnovém páru koruny s polským zlotým se obchodování odehrávalo kolem hladiny 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve středu maďarský forint pohyboval v rozmezí 334,50 – 336 HUF/EUR. Polský zlotý posílil a zamířil hlouběji pod hladinu 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru ve středu odevzdalo část úterních zisků a z ranních 1,118 zamířilo k hladině 1,11 USD/EUR. Euro nedokázalo posílit navzdory tomu, že americký Fed v úterý překvapivě snížil hlavní úrokovou sazbu o 0,50 p. b. Na finančních trzích i nadále převažuje nervózní atmosféra. Středeční čísla americké ekonomiky přitom byla solidní, a to jak z pohledu indexu ISM, tak i dat z pracovního trhu (ADP). Březen však nepochybně přinese výrazné zhoršení ekonomického sentimentu (ZEW, PMI a v USA i ISM).
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve stavebnictví (únor)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 29. února), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Průmyslové objednávky (leden)