ČR: Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí vzrostla o 1,8 % r/r (revidováno z 1,7 % r/r), meziměsíčně o 0,3 % (revidováno z 0,2 % m/m). Obecná míra nezaměstnanosti v lednu činila 2,1 %.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v únoru dle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m a o 1,2 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,4 % m/m, meziročně klesly o 0,5 %. Míra nezaměstnanosti v lednu setrvala na 7,4 %.
USA: Americká centrální banka (Fed) snižuje úrokové sazby o 0,50 p.b. do rozmezí 1,00 – 1,25 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera v závěru odpoledne stejně jako ostatním středoevropským měnám podařilo po překvapivém snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou posílit. Zamířila až pod hranici 25,35 CZK/EUR. Včerejšek patřil zpřesněnému odhadu vývoje domácí ekonomiky za 4. čtvrtletí loňského roku, která vzrostla o 0,3 % m/m a o 1,8 % r/r a došlo tak k mírné revizi směrem nahoru. V souhrnu za celý loňský rok pak ekonomika vzrostla o 2,4 %. Evidentní však bylo její postupné zpomalování. Ve 4. čtvrtletí byly hlavními tahouny růstu spotřeba a investice, negativně však k růstu ekonomiky přispíval zahraniční obchod.
USDCZK & PLNCZK: Rovněž na měnovém páru s americkým dolarem se v úterý koruně dařilo, když v závěru odpoledne zamířila pod hladinu 22,70 CZK/USD a dostala se tak na nejsilnější hodnoty od začátku letošního února. Vůči polskému zlotému probíhalo obchodování v blízkém okolí hladiny 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu ke konci odpoledne podařilo posílit po hranici 336 HUF/EUR, polský zlotý vůči euru posílil do blízkého okolí hladiny 4,30 PLN/EUR. Na dnešek je plánováno zasedání polské centrální banky (NBP), změna úrokových sazeb však není očekávána.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera výrazně dařilo společné evropské měně, která vůči dolaru posílila nad hladinu 1,115 USD/EUR. Krátce po poledni našeho času se včera uskutečnila schůze skupiny G7, které se účastnili ministři financí a centrální bankéři. Došlo k jednoznačné shodě, že je třeba nadále sledovat situaci v souvislosti se šířením koronaviru a v případě nutnosti také jednat. Po těchto spíše obecnějších závěrech však přišlo velké překvapení v podobě reakce americké centrální banky (Fed). Ta se nečekaně (dva týdny před plánovaným zasedáním) rozhodla snížit úrokové sazby o 0,50 p.b. Tento nečekaný krok je velmi nestandardní a v tomto ohledu lze najít podobnost s pádem americké banky Lehman Brothers a finanční krizí v roce 2008. Okamžitý dopad na finanční trhy je určitě pozitivní, zůstává však otázkou, jak se bude situace nadále vyvíjet v dalších týdnech a zdali bude tento impuls ze strany Fedu dostatečný.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Maloobchodní tržby (leden), Kompozitní index PMI – finální data (únor)
Německo: Maloobchodní tržby (leden), Kompozitní index PMI – finální data (únor)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (únor), Index aktivity ISM v sektoru služeb (únor), Béžová kniha americké centrální banky (Fed), Kompozitní index PMI – finální data (únor)