Eurozóna:Index ekonomické důvěry v září poklesl na 101,7 b. (tržní odhad 103 b.). Spotřebitelská důvěra v září mírně vzrostla na -6,5 b. (tržní odhad -6,8 b.).
Německo: Index cen dovozu v srpnu poklesl o 0,6 % m/m a o 2,7 % r/r.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu vzrostly o 0,2 % m/m, jádrová složka (po odečtení sektoru dopravy) o 0,5 % m/m. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v srpnu vzrostl 0,1 % m/m a o 1,8 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity v září vzrostla na 93,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Během pátečního dne probíhalo obchodování české koruny vůči euru převážně v okolí hladiny 25,85 CZK/USD, oproti čtvrtečnímu odpoledni tak koruna mírně oslabila.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s dolarem v pátek dopoledne probíhalo obchodování převážně v rozmezí 23,65-23,68 CZK/USD, v závěru odpoledne koruna mírně posílila a zamířila k hladině 23,62 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna v závěru odpoledne připsala mírné ztráty, obchodovalo se na 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint nejprve dále oslaboval do okolí hladiny 336 HUF/EUR, později se mu podařilo část ztrát umazat a obchodování se přesunulo blíže k hladině 335 HUF/EUR. Polskému zlotému se podařilo v závěru odpoledne posílit k hladině 4,380 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se opět příliš nedařilo euru, v ranních hodinách oslabilo až k novým letošním minimům mírně nad hladinu 1,091 USD/EUR. Později se mu podařilo ztráty vyrovnat a zamířilo pod hranici 1,095 USD/EUR. Euru příliš nepomohly páteční statistiky z eurozóny, které ukazují na pokles důvěry v ekonomiku na nejnižší hodnoty od roku 2015. V rámci největších ekonomik eurozóny se pak důvěra nejzásadněji snížila v Nizozemí, Španělsku, následně Německu a Itálii. Za celkovým poklesem indexu stojí především slabá čísla z průmyslu, která poukazují na nejhorší hodnoty za posledních 6 let (-8,8 b.). Ovlivnění výroby v celé eurozóně (a především v Německu) nejistotou okolo brexitu a americko-čínských obchodních sporů vyústilo ve výrazný pesimismus průmyslových manažerů ve všech oblastech – očekávané výroby, aktuálního stavu objednávek i zásob hotových výrobků. Spotřebitelská důvěra sice mírně vzrostla (o 0,6 b.), což poukazuje na optimističtější očekávání ohledně vývoje celkové ekonomické situace, stále však zůstává v negativních číslech.